Epoka, w której obecnie żyjemy zwana postmodernizmem otworzyła nowe horyzonty współczesnej ewangelizacji. Człowiek z każdej strony bombardowany jest reklamą, mająca na celu pogłębienie konsumpcjonizmu. Mnogość wyboru powoduje też częste zmiany miejsca zamieszkania, pracy, środowiska, chcąc ciągle próbować czegoś nowego. Nieustająca chęć zmiany image: farbowanie włosów, nowe ubrania, bezustanna gonitwa za modą. Społeczeństwo zatraciło jakiś stały punkt odniesienia, bo każdy punkt przenosi nas do kolejnego punktu – panuje ogólny chaos.

 

W zależności od osobowości człowieka, jego siły charakteru i umiejętności przystosowania się, społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy: ludzi: tych, którzy popadli w obojętność i tych, którzy za wszelką cenę chcą podążać za duchem czasu. Jak najbardziej aktualnym jest stwierdzenie: im więcej masz, tym więcej chcesz i potrzebujesz mieć. Bardzo szybko przyzwyczajamy się do już otrzymanych bodźców zewnętrznych i już po krótkiej chwili nie robią na nas żadnego wrażenia. Ciągle chcemy, mocniej, więcej, szybciej i z większą dawką pikanterii. Wszystko staje się nudne i mamy wrażenie, że nic nas już nie zaskoczy.

Sytuacja panująca w obecnym świecie stawia człowieka na pewnego rodzaju krawędzi, na której nie czuje się pewnie i budzi się w nim potrzeba duchowości (jakiegoś stałego punktu odniesienia). I to jest właśnie najlepszy moment, czy czas na to, aby powiedzieć ludziom o Bogu. Jest to czas, w którym chrześcijanie bez względu na wyznania i poglądy powinni zjednoczyć się w sile. Jednak Kościół nie może pozostać w tyle. Powinien być aktualny i ciągle się udoskonalać, nie w samej treści (która jest stała i niezmienna) lecz w sposobach jej przekazu. Jezus mówił do rybaków o rybach, do celników o podatkach, tak i my powinniśmy mówić do współczesnego pokolenia językiem dla niego zrozumiałym.

W świecie, w którym zachwiane zostały wszelkie ideały i wartości, kiedy autorytety tracą na ważności przyszedł czas na nasze osobiste świadectwo. Młody człowiek potrzebuje usłyszeć o tym jak Bóg działa w TWOIM życiu, jak zmienia TWOJE życie.

W przekazaniu tego powinniśmy używać wszystkim najnowszych technologii lecz nie amatorsko i byle jak. Potrzeba mam profesjonalizmu. Jeśli coś robisz, rób to najlepiej jak umiesz. Współczesny człowiek nie przyjmie tandety.

 

 

Media stały się największą potęgą współczesnej kultury, są one niczym szaman w kulturze magicznej, starają się za wszelką cenę kierować społeczeństwem i narzucać z góry określony sposób myślenia (przeważnie ze względu na własne korzyści). Często informacje podawane w mediach są naciągnięte – wręcz fałszywe, a jednak większość społeczeństwa bezwzględnie im ufa. Dlaczego? Może dlatego, że są tak bardzo obecne w naszym życiu, tak masowe. My również powinniśmy użyć tych środków przekazu.

Internet, telewizja, radio, film, muzyka – to powołanie współczesnej Ewangelizacji. Nie czekajmy aż ludzie przyjdą do kościoła lecz my wyjdźmy do nich.

 

dominiq